Вівторок, 21.11.2017, 18:27
Вітаю Вас Гість | RSS

                       Творча знахідка

Каталог файлів

Головна » Файли » Конспекти уроків » Читання 2 клас

Народ скаже - як зав'яже. Смішинки - веселинки.. М. Хоросницька "Матусин заповіт", "Дві душі", "Обіцянка".
19.01.2013, 16:16
Тема. Народ скаже — як зв’яже. Смішинки-веселинки. М. Хоросницька «Матусин заповіт», «Дві душі», «Обіцянка».
Мета:
ознайомити учнів із малими формами усної народної творчості: прислів’ями і смішинками; вчити виділяти у прислів’ях головне; показати на прислів’ях красу, багатство, влучність мови; виховувати любов до рідного слова.
Обладнання:
картки з прислів’ями.
Хід уроку
I. Актуалізація опорних знань.
1. Артикуляційні вправи.

1) Гра «Доповни словосполучення».
Великий камінь, а маленький...? (камінець).
Великий прапор, а маленький...? (прапорець).
Великий корінь, а маленький...? (корінець).
Великий гребінь, а маленький...? (гребінець).
Великий ремінь, а маленький...? (ремінець).
- Яким звуком закінчуються усі слова?
- Охарактеризуйте цей звук.
- Доберіть слова із звуком [ц].
- У назвах яких тварин є звук [ц].
2) «Чистомовка».
                      Ця-ця-ця — купає кошенят киця
                      Це-це-це — принесла води відерце.
                      Ці-ці-ці — і мило в мильниці.
                      Ці-ці-ці — умиваються киці.
                      Ці-ці-ці — плещуться у водиці.
2. Вправи з читання.

1) Гра «Утвори вираз-рак» (паліндром).
З’єднати початок речення із словом так, щоб утворилося речення, яке можна буде читати в обох напрямках.

                            Я не...                Роман.
                            О, Ніна і...          насіння.
                            Я ніс Ані...          цуценя.
                            На морі Аза і...    піаніно.

II. Мотивація навчальної діяльності.

Бесіда.

- Чи чули ви такі вирази: «І сила перед розумом никне» або «Все добре переймай, а зла — уникай»?
- Як називаються такі вислови?
Сьогодні ми познайомились ще з одним видом творчості нашого народу: прислів’ями.

III. Опрацювання нового матеріалу.

1. Слово вчителя.

Світ захоплюється українськими мелодійними піснями, з сивої давнини постає перед нами фантастичний світ казок; відгомін далеких подій чується у легендах та переказах; веселять усіх народні усмішки, а золоті зерна мудрості народної вкладено у прислів’я.
Прислів’я — це короткі влучні народні вислови повчального змісту. Усі разом прислів’я становлять ніби правила, якими людина має керуватися у повсякденному житті. Вони схвалюють або засуджують, остерігають чи повчають.
2. Робота у групах.

Кожній групі підготуватися пояснити подані на картках прислів’я: чого вони вчать, яка тема.
3. Бесіда.

- Ми детально з’ясували зміст усіх прислів’їв. Із скількох речень складається кожне з них?
- У прислів’ях зустрічається співзвучність слів, як у вірші. Знайдіть і прочитайте такі прислів’я.
- Дуже часто у прислів’ях використовуються слова, що мають протилежне значення. Прочитайте їх.
- Для чого народ використовував такі протилежності?
4. Вправа з читання.

Гра «Дочитай прислів’я».
Учитель читає початок прислів’я, а учні швидко знаходять і дочитують.
5. Мовно-логічне завдання.

Роз’єднати слова і прочитати прислів’я.
Безтрудівнеїстимешпирогів.
Мудримніхтоневродився, анавчився.
Знайти у підручнику прислів’я, схожі за змістом.
6. Робота у групах.

- Попрацюйте знову у групах. Складіть усне оповідання або розкажіть про який-небудь випадок із життя, до якого можна було б застосувати одне з прислів’їв (на вибір дітей).
              Картка 1
              Хто не працює, той не їсть.
                            Картка 2
                            В гостях добре, а вдома краще.
                                                  Картка 3
                                                  Слово чемне кожному приємне.
7. Робота з текстом.

1) Опрацювання усмішки «Дві душі».
Бесіда.
- Прослухайте смішинку. Між ким відбувається розмова?
- Прочитайте мовчки. Чи можна із запитань хлопчика зробити висновок, що він спостережливий?
- Прочитайте тільки питальні речення, але з правильною інтонацією.
- Прочитайте тільки слова автора; тата.
- Прочитайте усмішку в особах.
2) Опрацювання усмішки «Обіцянка».
Бесіда.
- Прочитайте смішинку мовчки. Між ким тут виник діалог?
- Що просив онук? У чому тут жарт?
- Прочитайте усмішку в особах.

IV. Підбиття підсумків уроку.

Бесіда.
- Що нового ви дізналися на уроці?
- Які прислів’я запам’ятали?

V. Домашнє завдання.

1) Читати прислів’я і смішинки.
2) Вивчити нових 4-5 прислів’їв.
3) Принести збірку «Смішинки» Г. Бойка. Українські народні казки
Категорія: Читання 2 клас | Додав: granlud
Переглядів: 2095 | Завантажень: 6 | Рейтинг: 4.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Вхід на сайт
Пошук
Друзі сайту
Перша сходинка школяра
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0