Вівторок, 21.11.2017, 18:26
Вітаю Вас Гість | RSS

                       Творча знахідка

Каталог файлів

Головна » Файли » Конспекти уроків » Читання 2 клас

А. М’ястківський «Неня». Д. Білоус «Звертання».
16.01.2013, 00:48

Тема. А. М’ястківський «Неня». Д. Білоус «Звертання».

Мета: вчити читати в особах, збагачувати словниковий запас учнів синонімами; вчити правильно звертатися до близьких; виховувати повагу до старших, навички культури поведінки; виховувати в дітей почуття любові до найдорожчої людини, бажання приносити їй радість.

Обладнання: підручник, портрети письменників, етимологічний словник для початкових класів.

Хід уроку

I. Актуалізація опорних знань.

1. Перевірка домашнього завдання.

1) Читання оповідання А. Коваль «Слова розповідають».

Бесіда.

- Яке значення слова написати нове?

- Що означає слово «пістрявий»?

- Як називається розмальоване яйце?

- Що вам найбільше сподобалось в оповіданні?

2) Виразне читання вірша Л. Компанієць «Ковалівна».

2. «Розчитування».

1) Читання складів із голосними звуками [i], [e], [о].

2) Читання з дошки вірша В. Гринько з метою відпрацювання інтонації, артикуляції.

Мати, матінка, матуся,
Мама, мамочка, мамуся! —
Називаю тебе я, рідна ненечко моя!

- Скільки слів, близьких за значенням до слова «мати», вжито у віршику?

- А як ви звертаєтесь до мами?

- Яке із звертань сьогодні ви почули вперше або чуєте дуже рідко?

II. Мотивація навчальної діяльності.

- Сьогодні на уроці ми прочитаємо оповідання Андрія М’ястківського «Неня» і вірш Дмитра Білоуса «Звертання», із яких повчимося, як правильно звертатися до рідних і дорогих нашому серцю людей.

III. Опрацювання нового матеріалу.

1. Робота з текстом.

Опрацювання оповідання А. М’ястківського «Неня».

1) Передбачення змісту твору за заголовком і малюнком.

- Прочитайте заголовок твору, розгляньте малюнок перед твором. Подумайте, про кого йтиметься в оповіданні.

2) Читання твору вчителем.

- Чи правильним було наше передбачення? 

- Між ким відбувалася розмова?

3) Словникова робота.

Малий, додає, Демид, збирається, дивується, розкажино, допитується, українська.

4) Повторне читання оповідання вголос.

5) Бесіда за змістом твору.

- Чому хлопчик не одразу зрозумів, про кого говорив дідусь?

- Прочитайте, як можна назвати маму.

- Що здивувало хлопчика?

- Що дідусь пояснив онукові?

- Чи сподобалось Дмитрику, що можна так називати маму?

- Прочитайте слова, які описують хлопчика.

- Прочитайте тільки питальні речення, передаючи голосом відповідну інтонацію.

- Прочитайте слова мами.

- Прочитайте речення із звертанням.

2. Вправи з читання.

1) Читання оповідання в особах.

2) Вправа на подання регресій (перечитування): дітям пропонується мовчки прочитати текст, напів-прикриваючи букви лінійкою.

3. Фізкультхвилинка.

Вірш «Допоможемо мамі» з імітацією рухів.

                           Дружно вправними руками

                           Допоможемо ми мамі.

                           Посуд гарно перемиєм,

                           Витрем насухо, складем

                           І при цьому не поб’єм.

                           Пил зітрем і підметем —

                           Скрізь порядок наведем.

4. Колективна робота.

Опрацюваннÿ вірша Д. Білоуса «Звертання».

1) Підготовча вправа з розгадуванням мовної загадки.

- Прочитайте слова, подумки вставляючи пропущені букви. Подумайте, які з них ви найчастіше вживаєте і коли.

                        Та...о, та...ко, тат...сь, тат...чко, тат...ньо, т...тусик.

                        Д...д, ді...ок, дід...сь. ді…унь, діду...енько, дід...ган.

                        Б...бка, ба...ця, баб...ня, баб...ся, бабу...ечка.

- Якщо ви вживатимете ці слова щоденно, то станете найласкавішою дитиною. А не такою, як герой вірша «Звертання».

2) Читання вірша вчителем.

Бесіда.

- Чи вживав такі чудові слова Федько?

- Як він звертався до мами і тата?

3) Словникова робота.

Пояснення значення слів.

Сокровенне — щось особисте, своє.

Творить — утворює, робить.

Оглашає — оголошує.

Белькотати — незрозуміле говорити.

Кумекать — розуміти.

5. Вправи з читання.

1) Читання вірша учнями напівголосно.

2) Вибіркове читання.

- Як автор звертається до рідних?

- Як називаються такі слова?

- Які звертання творить Федько?

- Чому вони «душу вивертають»?

- Чи схвалює автор таке мовлення хлопчика?

- Чому ж він так говорить?

- Прочитайте, на що може бути схожим наша мова, коли будемо говорити, як Федько.

- Прочитайте окличні речення; питальні речення.

- У яких реченнях описано захоплення автора красою рідної мови, а в яких — обурення від розмови Федька?

3) Виразне читання вірша.

IV. Підбиття підсумків уроку.

1. Бесіда. 

- Що нового ви дізналися на уроці?

- Якими звертаннями до рідних ви користуєтесь?

- А як ласкаво і ніжно можна звертатися до дядька і тітки, брата і сестри?

V. Домашнє завдання.

1) Читати вірш, аналізуючи репліки дійових осіб.

2) Читати виразно оповідання.

Категорія: Читання 2 клас | Додав: granlud
Переглядів: 2767 | Завантажень: 6 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Вхід на сайт
Пошук
Друзі сайту
Перша сходинка школяра
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0